Перейти до основного вмісту
Центр «Соціальний Моніторинг» Центр соціологічних досліджень в Україні
 • Укр
Наші проекти

Моніторинг громадської думки населення України: оцінки та настрої після місцевих виборів

SMC_press-reliz_30_11_2020(.pdf)1 MB
SMC_wave 5 PR Monitoring 2020 11 30(.pdf)1 MB

Моніторинг громадських настроїв з червня по листопад 2020 р. засвідчує доволі сталі електоральні орієнтації населення країни. У листопаді 2020 р. (польовий етап дослідження відбувся 18–26 листопада) зафіксовано незначні зміни в показниках електоральної підтримки політичних партій-лідерів електоральних симпатій:

 • рейтинг партії «Слуга народу» не зазнав суттєвих змін – рівень підтримки у листопаді становить 25,9%, як і у вересні;
 • рейтинг «Опозиційної платформи – За життя» у листопаді становить 22,1% (у вересні – 22,0%):
 • рейтинг партії «Європейська солідарність» дещо збільшився до 15,9% у листопаді порівняно з 14,2% у вересні;
 • рівень підтримки «Батьківщини» становить 9,1% (у вересні – 9,5%);
 • як і у попередні місяці, на межі проходження до наступного складу Верховної Ради України перебуває партія «Сила і честь», яку у листопаді підтримали 4,9%.

Ідею проведення дострокових виборів до Верховної Ради України підтримують 42,4% (у вересні – 43,0%) респондентів. Підтримка дострокових виборів Президента України в листопаді дещо знизилась і становить 36,9% (у вересні – 38,4%).

Якби вибори до Верховної Ради України відбувались у найближчі дні, то своє бажання взяти в них участь виявили 67,1% респондентів (декларують свою «безумовну участь» 31,4%, «напевно голосуватимуть» ще  35,7%).

Частка опитаних, які вважають, що країна розвивається у правильному напрямі, в листопаді 2020 р. становить 26,8%; протилежної думки дотримуються 73,2%.

Зберігається ситуація, коли переважна більшість населення вважає, що діюча влада не може забезпечити безпеку своїм громадянам (54,9%), протилежної думки дотримуються 29,5%.

Думку про зовнішню залежність і управління підтримує більшість населення країни:

 • лише 11,3% опитаних вважають Президента України повністю незалежним від впливу інших країн та організацій;
 • повністю незалежним Кабінет Міністрів України вважають лише 8,5%.

Порівняно з вереснем 2020 р., частка респондентів, які вважають Президента України повністю залежним від впливу інших країн та організацій зросла з 39,2% до 41,8%. Переважна більшість (53,2%) оцінює такий вплив виключно як шкідливий.

Відповідаючи на запитання про залежність української економіки від зовнішнього впливу,  42,9% респондентів погодилися з твердженням, що українська влада в своїй економічній політиці повністю залежить від впливу інших країн та організацій, ще 41,5% визнають частковий вплив; лише 6,1% вважають, що українська влада повністю незалежна в своїй економічній політиці.

Ратифікацію Україною кредитної угоди з ЄС за умови виконання Україною передбачених угодою зобов’язань вважають шкідливою («дуже» або «скоріше») 52,2% опитаних, корисною («дуже» або «скоріше») – 17,8%. Порівняно із вереснем 2020 р. оцінки пом’якшилися.

Залишається негативною оцінка зобов’язань України, що виникли  внаслідок переговорів з Міжнародним валютним фондом:

 • запровадження ринкових цін на газ і тепло для населення не підтримують 74,1% опитаних,
 • оптимізацію мережі шкіл не підтримують 82,5% респондентів,
 • продовження реформи системи охорони здоров’я у поточному форматі – 71,4% опитаних.

Позитивно оцінили запрошення іноземних громадян на роботу до українських органів влади й управління українськими державними компаніями («Укрзалізниця», «Нафтогаз України» тощо),  лише 14,1%  (сума відповідей «дуже корисно» і «скоріше, корисно»). Питома вага опитаних, які оцінюють таке запрошення негативно, в листопаді становила 52,2% (сума відповідей «дуже шкідливо» і «скоріше, шкідливо»).

У листопаді 2020 р. спостерігається корекція показників довіри до Президента України: сумарний  рівень недовіри до Президента (відповіді «зовсім довіряю» і «скоріше, не довіряю») склав 55,2% (у вересні – 56,5%), сумарний рівень довіри (відповіді «повністю довіряю» і «скоріше, довіряю») – 38,9% (у вересні – 37,7%). Відповідно, баланс довіри дещо покращився.

Сумарний рівень недовіри до Кабінету Міністрів України склав 73,6%, довіри – 21,2%.

Сумарний рівень недовіри до Верховної Ради України – 77,7%, сумарний рівень довіри – 18,0%.

Найактуальнішими для країни проблемами респонденти продовжують вважати зростання цін, інфляцію (середня оцінка важливості 4,59 бала за 5-бальною шкалою), занепад економіки (4,57 бала), зростання тарифів на комунальне послуги (4,56 бала), воєнний конфлікт  на Сході України (4,55 бала).

«Опозиційна платформа – За життя» (Бойко Ю., Медведчук В., Рабінович В.) продовжує випереджати правлячу партію в показниках оцінок парламентської діяльності за такими напрямами, як припинення воєнного конфлікту на Донбасі для встановлення миру (20,4% відмічають її зусилля в цьому напрямі); докладанні зусиль для економічного зростання й підвищення рівня життя населення України (17,5%) та захисту інтересів звичайних людей щодо «земельного питання» (16,7%). Частка населення, яка зазначає про постійні зусилля щодо обмеження необґрунтовано високих виплат чиновникам, становить 16,9%.

На думку 48,2% опитаних у листопаді 2020 р., в інтересах України виконувати Мінські угоди для врегулювання воєнного конфлікту на Донбасі. Вважають правильним відмовитися від їх виконання 27,1% респондентів.

Ідею надання автономії у складі України непідконтрольним територіям Донецької та Луганської областей  сумарно  підтримують 48,6%, проти виступають 38,8%.

На думку 72,5% опитаних, Україні потрібно вести прямі переговори з Російською Федерацією для досягнення миру на Донбасі, проти таких перемовин – 21,1%.

Ідею прямих переговорів з керівництвом так званих самопроголошених Донецької та Луганської республік для досягнення миру підтримують 50,4% опитаних, проти таких переговорів – 39,0%.

Серед опитаних 62,3% вважають, що Україна не здатна впоратися з коронавірусною епідемією без допомоги інших країн.

Новини у Вашій пошті

Ми надсилаємо тільки найважливіші новини, не частіше 1 разу в місяць